Honorarium
Koszty, z którymi muszą Państwo się liczyć, powierzając mi prowadzenie sprawy, obejmują opłaty ponoszone na rzecz sądu oraz wynagrodzenie kancelarii, a czasem także inne niezbędne wydatki (opłaty notarialne, koszty tłumaczeń, prywatnych ekspertyz etc.).
Opłaty i wydatki sądowe
Wysokość opłat sądowych w poszczególnych rodzajach prowadzonych przez nas spraw szczegółowo regulują: ustawa z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz ustawa z 23 czerwca 1973 r. o opłatach w sprawach karnych. Opłaty te są stałe lub zależą od wartości przedmiotu sporu. Zawsze precyzyjnie informuję Państwa o wysokości kosztów sądowych oraz terminie ich wniesienia.
Poza opłatami sądowymi (od pozwu, wniosku, zażalenia, apelacji etc.) powinni Państwo liczyć się również z obowiązkiem ponoszenia wydatków z tytułu udziału w postępowaniu biegłych, tłumaczy, mediatorów oraz innych osób lub instytucji. Na rzecz sądu uiszczane są także opłaty kancelaryjne za wydanie na podstawie akt sprawy odpisu, wypisu lub wyciągu, zaświadczenia, kopii oraz zapisu dźwięku lub dźwięku i obrazu z przebiegu posiedzenia sądowego.
W niektórych przypadkach strona jest zwolniona od kosztów sądowych z mocy ustawy (np. przy dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych). W razie zaś braku możliwości poniesienia kosztów sądowych bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny mogą Państwo skorzystać z tzw. prawa ubogich, skutkującego zwolnieniem strony przez sąd od kosztów sądowych, w całości lub części.
Wynagrodzenie kancelarii
Wysokości radcowskiego honorarium nie da się ustalić sztywno, stosując jednolity cennik, jak ma to miejsce w przypadku opłat sądowych. Moje wynagrodzenie jest ustalane z klientami indywidualnie, a jego wysokość jest uzależniona od stopnia skomplikowania sprawy, jej wagi, wartości przedmiotu sporu oraz przewidywanego nakładu pracy.
Kancelaria proponuje następujące sposoby rozliczenia wynagrodzenia:
Porada prawna: jednorazowa opłata w siedzibie kancelarii, porady online według ustalonych z klientem stawek.
Czynność lub sprawa: wynagrodzenie za określoną czynność (np. sporządzenie pozwu, opinii prawnej) lub prowadzoną sprawę (postępowanie sądowe lub administracyjne) ustalane indywidualnie.
Godzinowe: iloczyn czasu pracy i ustalonej stawki godzinowej, przeznaczone dla podmiotów gospodarczych i osób prywatnych korzystających sporadycznie z usług kancelarii.
Ryczałtowe: stałe miesięczne wynagrodzenie za ustaloną ilość godzin obsługi prawnej, przeznaczone dla przedsiębiorców wymagających kompleksowej obsługi prawnej.
Dzięki elastycznym formom rozliczeń, dostosowuję się do potrzeb i możliwości moich klientów.